Ułatwienia dostępu

SZCZECIN
24-27 PAŹDZIERNIK 2024

slider_mumio

mumio

 

 

 

 

kup2

 

Jak co roku SZPAK szykuje mnóstwo niespodzianek. Jedną z nich jest wielki powrót Mumio! Spektakl „Welcome Home boys”. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych grup artystycznych Mumio, znana m.in. ze spektaklu pt. „Kabaret Mumio” i kultowych reklam sieci komórkowej, powraca w wielkim stylu! Już 24 listopada szczecińska premiera! To nie jest zwykły teatr – to kinoteatr, którego w tak rozbudowanej formie w naszym kraju jeszcze nie było.
Grupa Mumio została założona w 1995 roku w Katowicach. Tytuł ich pierwszego spektaklu „Kabaret Mumio” sprawił, że do dzisiaj aktorzy kojarzeni są właśnie z twórczością kabaretową. – Nasze przedsięwzięcia mają charakter teatralny – mówi Dariusz Basiński, jeden z członków „Mumio” – Łączymy humor absurdalny z autoironią. Unikamy zaś humoru politycznego i… szufladkowania. Dlatego nie chcemy być traktowani jako kabaret, co nie oznacza, że nasz nowy spektakl nie jest oparty na ambitnym żarcie.

Pierwszy taki projekt w Polsce
Niezwykłe przedstawienie „Welcome Home Boys”, nad którym Mumio pracuje od miesięcy, swoją nowatorskością zaskoczyło widzów już 22 maja podczas gali finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. To właśnie wtedy warstwy teatralna (gra aktorów na scenie) i filmowa (film wyświetlany na dużym ekranie ) w oryginalny sposób przeniknęły się wchodząc w interakcję dając efekt kinoteatru, pierwszego w Polsce w tak rozbudowanej formie. Połączenie kina z teatrem będzie stanowić swoistą zabawę z widzem, który w wielu sytuacjach będzie wprowadzany w błąd, nie wiedząc kiedy właściwie ogląda film, a kiedy teatr. Autorski materiał filmowy, stanowiący nieodłączną część projektu, inspirowany jest kinem polskim, czeskim i francuskim lat 60 i 70 tych. Nie zabraknie też odniesień do filmu amerykańskiego. Dopełnieniem będą motywy ludowe i baśniowe w charakterystycznym dla Mumio abstrakcyjno – absurdalnym sosie.

Walka o wyrwanie komedii z ramion komercji
Życzymy sobie, by spektakl „Welcome Home Boys“ był czymś nowym, świeżym, bezpretensjonalnym, jak zawsze w przypadku twórczości Mumio komicznym, ale również głębokim i wzruszającym, tym razem wzbogaconym o wątki tragikomiczne – opowiada Jacek Borusiński, członek grupy – Bo Mumio to przede wszystkim walka o wyrwanie komedii i śmieszności z ramion komercji. To artystyczna próba pokazania, że widz w naszym kraju może bez poczucia zażenowania uczestniczyć w wydarzeniu komediowym, zachowującym artystyczny smak, sznyt i oryginalność.
mumio-fot-lukasz-popielarczyk-2

mumio-fot-lukasz-popielarczyk-15

 

mumio-fot-urbaniakstudio

#SZPAK10

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *