Ułatwienia dostępu

SZCZECIN
23-26 PAŹDZIERNIK 2024

Idea

SZPAK to festiwal, podczas którego prezentujemy różne środki artystycznego wyrazu, których wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiana komedia. Komedia, której celem jest nie tylko rozśmieszenie widza, ale także, a może i przede wszystkim – zmuszenie do refleksji, wzruszenie, wbicie szpilki w absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Nie zamykamy się przy tym na formy i od 10 lat staramy się prezentować to co na polskiej estradzie najlepsze niezależnie od tego czy jest to spektakl teatralny, monodram, kabaret czy niezwykle popularny w ostatnim czasie stand up. SZPAK to wydarzenie, podczas którego widzowie mają okazję poznać propozycje na co dzień niedostępne w mediach czy na deskach teatrów instytucjonalnych. Często są to prezentacje z pogranicza teatru, kabaretu, pantomimy i muzyki, a nawet filmy i sztuki dla najmłodszych. Festiwal jest też platformą rozwoju i konfrontacji swoich dzieł z widzem, jurorem i innymi wykonawcami dla młodych, obiecujących zespołów i solistów. SZPAK jest zatem swoistym kolażem różnych środków wyrazu, którym przyświeca wspólny cel – uśmiech odbiorcy.

Historia

Wszystko zaczęło się w 2007 roku w wychłodzonym jak co roku zimową porą gmachu przy ul. Wawrzyniaka 7a w Szczecinie. Grupka zapaleńców skupiona wokół sceny kabaretowej w legendarnych już Kontrastach wpadła na pewien plan: „skoro w całej Polsce z powodzeniem funkcjonują festiwale sztuki kabaretowej, dlaczego nie zrobić tego w Szczecinie?” Od pomysłu do realizacji nie trzeba było zbyt długo czekać. Z połączonych sił Zrzeszenia Studentów Polskich i kabaretów działających przy Scenie Kontrasty już w marcu 2007 wykluł się I SZPAK, czyli Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów. Klimat i poziom pierwszej edycji, frekwencja widowni i niesamowita energia płynąca z tego połączenia dały rozpęd do kolejnych edycji…

Tak to się wszystko zaczęło. SZPAK poderwał się do lotu i na moment nie zwolnił od samego startu. Już II edycja zrealizowana została z nieporównywalnym do pierwszej rozmachem, a motorem napędowym do rozwoju projektu od początku było niesamowite wsparcie widowni, która rokrocznie po brzegi wypełnia festiwalowe sale.

SZPAK dojrzał nad wyraz szybko. Już od III edycji festiwal prezentuje nie tylko kabaret, ale i działania z pogranicza teatru, pantomimę, film, improwizacje, stand-up. SZPAK jest platformą do rozwoju i zdobywania doświadczenia przez młode grupy, ale także miejscem prezentacji tuzów polskiej estrady. Festiwal uświetniali swoją obecnością i występami m.in. Maria Czubaszek, Artur Andrus, Henryk Sawka, Abelard Giza, Robert Górski, Joanna Kołaczkowska, Tomasz Jachimek, i wielu innych.