Wszystko zaczęło się w 2007 roku w wychłodzonym jak co roku zimową porą gmachu przy ul. Wawrzyniaka 7a w Szczecinie. Grupka zapaleńców skupiona wokół sceny kabaretowej w legendarnych już Kontrastach wpadła na pewien plan: „skoro w całej Polsce z powodzeniem funkcjonują festiwale sztuki kabaretowej, dlaczego nie zrobić tego w Szczecinie?” Od pomysłu do realizacji nie trzeba było zbyt długo czekać. Z połączonych sił Zrzeszenia Studentów Polskich i kabaretów działających przy Scenie Kontrasty już w marcu 2007 wykluł się I SZPAK, czyli Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów. Klimat i poziom pierwszej edycji, frekwencja widowni i niesamowita energia płynąca z tego połączenia dały rozpęd do kolejnych edycji…

 

Tak to się wszystko zaczęło. SZPAK poderwał się do lotu i na moment nie zwolnił od samego startu. Już II edycja zrealizowana została z nieporównywalnym do pierwszej rozmachem, a motorem napędowym do rozwoju projektu od początku było niesamowite wsparcie widowni, która rokrocznie po brzegi wypełnia festiwalowe sale.

 

 

SZPAK dojrzał nad wyraz szybko. Już od III edycji festiwal prezentuje nie tylko kabaret, ale i działania z pogranicza teatru, pantomimę, film, improwizacje, stand up. Przez 8 lat SZPAK jest platformą do rozwoju i zdobywania doświadczenia przez młode grupy, ale także miejscem prezentacji tuzów polskiej estrady. Festiwal uświetniali swoją obecnością i występami m.in. Maria Czubaszek, Artur Andrus, Henryk Sawka, Abelard Giza, Robert Górski, Joanna Kołaczkowska, Tomasz Jachimek, i wielu innych.